آگاه‌سازی‌ها
پاک‌کردن همه

درود و نیکروز

شما میتوانید پرسش هایتان را بدون نیاز به عضویت در انجمن در بخش مربوطه ارسال نمایید.

Moving-picture-right-pointing-fingerبرای ارسال پرسش های جدید لطفا یک تاپیک جدید و جداگانه ایجاد کنید تا پرسش شما پاسخ داده شود.

برخی دلایل شکست ایران در برابر اسکندر

4 ارسال ها
3 کاربران
1 Likes
172 نمایش‌
(@Salari)
New Member
عضو شده: 8 ماه قبل
ارسال‌: 1
شروع کننده موضوع  

به نام خدا.     یکی از دلایل شکست هخامنشیان در برابر اسکندر  غرور بیش از هد بود چون در این سال ها  هخامنشیان  پیروزی های بسیاری بدست آورده بودند . 2 سلاح های آنان  نیزه و شمشیر های آنان  نسبت به سرباز های اسکندر کوتاه تر و کوچک تر بوده وسربازان اسکندر  قادر به آسیب  به بعذی نقاط بدن  که سلاح های هخامنشیان قابل به این کار نبود.3تعداد زیادی از قوم ها قادر بودند که به یک زبان حرف بزنند اما بقیه قوم ها این توانایی را نداشتند‌. 4هر قومی با تاکتیک های خود در جنگ شرکت کنند 


   
نقل‌قول
(@Mohammadreza)
New Member
عضو شده: 7 ماه قبل
ارسال‌: 1
 

یکی از دلایل رو میشه در کتاب های تاریخی در مورد نبرد آخر (گوگمل)دید

اینکه داریوش از اسب به زمین افتاد هلهله به پا شد و همه فکر کردن که مرده همین شایعه باعث از هم پاشیدن سپاه شد و نیزه داران سپاه رو در اون هیاهو هزیمت کردن همچنین قتل داریوش هم به مقاومت های گاه و بیگاه پایان داد و اسکندر به  راحتی ایران رو تصرف کرد.

 

نیزه های سربازان مقدونیه هم نقش زیادی داشت که بعد ها پارت ها این استراتژی رو با حملات چریکی و بزن در رو از کار انداختن

خدانگهدار همگی 🖐️ 

 


   
بردیا reacted
پاسخنقل‌قول
(@fatemeh)
New Member
عضو شده: 3 ماه قبل
ارسال‌: 1
 

سلام


   
پاسخنقل‌قول
(@mebadiheidar)
New Member
عضو شده: 2 ماه قبل
ارسال‌: 3
 

من خودم اطلاعات زیادی فعلا در دسترس ندارم اما به نظر میاد که دروغ‌های بزرگی به هخامنشیان بستند. یکی از دلایل سقوط اسکندر ایرانی بودنش است. اگر هم بهش ایرادی دارید به پلوتارک و شاهنامه فردوسی ایراد بگیرید و همینطور نسب‌نامه خاندان اسکندر که توسط افلاطون و هرودوت قبل از تولد اسکندر نوشته شده و اثبات کرده‌اند که ایرانی هستند. همین دلیل می‌تواند یک شورش یا حتی کودتا باشد چون اسکندر از خاندان هخامنشی بود و این احتمال دارد که بخشی از ایرانیان با او همراهی کرده باشند. یک سمت دیگر به دلیل نفوذ گروه‌های ضد مردمی به حکومت بودند. به عنوان مثال در کتیبه‌ها اگر دقت کنیم تثلیث(سه گانه پرستی) در اواخر دوران به وجود آمده بود که همین باعث بد بینی حکومت به مردم می‌شود و همینطور نشان از منحرف شدن حکومت است که به احتمال زیاد شاید حتی دلایلی مثل ربا و اختلاس هزاران مسئله بیاد. بعدی به دلیل جنگ‌های درون خاندانی هخامنشی و شورش‌های داخلی موجب نارضایتی مردم و ضعف ارتش و پایه‌های سیاسی شاهنشاهی شده بود. همینطور رفاه در اواخر کاهش پیدا کرده بود و باعث شد اسکندر بتواند راحت تر مسیر را طی کند. دیگری هم در جزئیات خاص ظاهرا ارتش دچار اشتباهات زیادی شده بود که باعث شد برتری نیروهای اسکندر بیشتر شود.


   
پاسخنقل‌قول

ارسال یک پاسخ

نام نویسنده

ایمیل نویسنده

عنوان *

حداکثر اندازه فایل مجاز برابر است با 10MB

 
پیش‌نمایش 0 رونوشت ذخیره شد
اشتراک: